כל מה שמעניין במקום אחד

אזרחות אירופאית לכל דבר ועניין: אילו יתרונות מקנה הדרכון הפורטוגלי לבעליו?

מאז 2015 מתאפשר ליהודים להוציא אזרחות פורטוגלית כתיקון היסטורי לגירוש ספרד. אם תמיד חלמתם על אזרחות זרה, ובייחוד אזרחות אירופאית, ואתם חלק ממשפחה ממוצא ספרדי, יש סיכוי לא רע שאתם זכאים לדרכון פורטוגלי, שיקנה לכם זכויות רבות כאזרחי מדינת פורטוגל. בואו לקרוא על היתרונות של דרכון פורטוגלי ועל תהליך הוצאתו.

 

הזכויות של מחזיקים בדרכון פורטוגלי

מחזיקי דרכון פורטוגלי הם אזרחי פורטוגל לכל דבר ועניין, ולעובדה הזאת מצטרפות כמה הטבות וזכויות:

  • חברים באיחוד האירופי – פורטוגל היא מדינה חברה באיחוד האירופי, ולכן כל אזרחיה גם הם חברים באיחוד. זה אומר שאתם כאזרחים פורטוגליים תוכלו לבחור לגור ולעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד האירופי לבחירתכם. אם ביקרתם כבר בפורטוגל והחלטתם שהיא לא ממש מתאימה לכם, אבל חלמתם על רילוקיישן למדינה אחרת באירופה שהיא במקרה גם חברה באיחוד האירופי – הרווחתם. המעבר שלכם לכל מדינה באיחוד יהיה קל יותר מבחינה בירוקרטית.
  • לימודים מסובסדים במוסדות יוקרתיים – כאזרחים אירופאיים של מדינה באיחוד האירופי, תהיו זכאים גם ללימודים מסובסדים (בחינם או בתשלום מופחת) במגוון מוסדות נחשבים ברחבי באירופה. יש גם מוסדות המציעים מלגות לימוד לתארים מתקדמים, ואם אתם מעוניינים בלימודים אקדמיים באירופה זהו הזמן שלכם לבדוק את זכאותכם לאזרחות פורטוגלית.
  • טיול בעולם עם אזרחות פורטוגלית – דרכון פורטוגלי יאפשר לכם להיכנס למגוון מדינות בעולם בלי צורך בוויזה, והיהלום שבכתר הוא ארצות הברית. אזרחים של פורטוגל פטורים מהוצאת ויזה לארצות הברית, וכל מה שתצטרכו לעשות כדי לקבל אישור כניסה למדינה הוא להירשם במערכת הייעודית. האזרחות הזאת גם תקל עליכם את תהליך בקשת אשרות העבודה במגוון מדינות אחרות אם תצטרכו אותן.

 

מי זכאי לקבל דרכון פורטוגלי?

יש כמה תנאי הסף להוצאת דרכון פורטוגלי, והם שמבקש הבקשה הוא יהודי בן 18 או יותר שאין לו עבר פלילי וקיבל אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל שהוא צאצא ליהודים מגורשי ספרד. על אף שלאחרונה התקשחו התנאים (ונפרט על כך בהמשך המאמר), השלבים להנפקה של דרכון פורטוגלי נשארו ברובם זהים, ותוכלו לבדוק את זכאותכם לקבלת דרכון פורטוגלי דרך חברות כמו פורטוגל פספורט.

גם קטינים יכולים לקבל דרכון פורטוגלי אם אחד מהוריהם קיבל אזרחות לפי החוק החדש, אך הקבלה אינה אוטומטית ויש לעבור תהליך קצת שונה. בני זוג של אלו שקיבלו דרכון פורטוגלי יוכלו להגיש גם הם בקשה לקבלת דרכון ואזרחות לאחר שלוש שנות נישואין.

 

שינויים בתהליך קבלת האזרחות הפורטוגלית

לאחרונה חלה הקשחה בתהליך קבלת האזרחות הפורטוגלית. מי שכבר התחיל את תהליך בקשת האזרחות והדרכון לפני שהשינויים נכנסו לתוקף לא יושפעו מהם משום שהשינויים לא פועלים רטרואקטיבית, אך אם עדיין לא התחלתם את תהליך הבקשה, כדאי שתקראו על השינויים בתהליך ותתייעצו עם עורך דין לאזרחות פורטוגלית כדי לבדוק את זכאותכם ואת כדאיות התהליך.

בינואר 2022 החלה בפורטוגל חקירה על אודות הענקת אזרחות ליהודים שלא הוכיחו שהם צאצאים של מגורשי ספרד, והרשויות בפורטוגל הבינו שיש צורך בשינוי המדיניות. כעת כל המבקשים אזרחות פורטוגלית יצטרכו להוכיח קשר ממשי לפורטוגל בצורת נכס שהתקבל בירושה או ביקורים תכופים במדינה, וגם להוכיח קשר לקהילה ספרדית כמו שימוש בשפת לדינו או הצגת מסמכים בנוסח ספרד כמו כתובה, רישומים מבתי כנסת או צילומי קברים. תהליך קבלת האזרחות עדיין מתבצע דרך הקהילות היהודיות.

 

סיכום

החזקת דרכון פורטוגלי פותחת לפניכם מגוון אפשרויות כאזרחים של אירופה בכלל ושל האיחוד האירופי בפרט, כמו פטור מהוצאת ויזה לארצות הברית, לימודים אקדמיים מסובסדים ברחבי אירופה וגם אפשרות למגורים ולעבודה בכל אחת ממדינות האיחוד. על אף שתנאי הזכאות לדרכון פורטוגלי הוקשחו מעט בשנה האחרונה, בעזרת ליווי מקצועי תוכלו גם אתם לקבל דרכון פורטוגלי אם אתם זכאים לו.

אז מה היה לנו בכתבה: