כל מה שמעניין במקום אחד

איך הרישום בתור קבלן שיפוצים משדרג את הקריירה של שיפוצניקים?

 

כל דירה וגם כל משרד, חנות וכו' מתיישנים עם השנים. עובדה זו מספקת הזדמנויות רבות לאנשי מקצוע בתחום השיפוצים. כדי למקסם את ההכנסות וגם את הסיפוק מהקריירה, כדאי לכל קבלן שיפוצים להירשם לפנקס הקבלנים שמנוהל על-ידי משרד הבינוי והשיכון. למה הרישום מרחיב את האפשרויות? מהם הקריטריונים להופעה בפנקס? איך להשלים את התהליך בזמן קצר ככל האפשר? כאן בעמוד תמצאו תשובות מפורטות לכל השאלות האלה.

פרויקטים גדולים ומיתוג מחמיא

התועלת המידית מרישום לפנקס הקבלנים בענף השיפוצים היא האפשרות לבצע פרויקטים גדולים. על-פי חוק, מי שלא נכלל בפנקס של משרד הבינוי והשיכון מורשה לבצע עבודות בסכום של עד כ-50,000 ש"ח בלבד. אמנם זהו רף גבוה למדי, אבל הוא עדיין מגביל את אנשי המקצוע בתחום, בעוד שלאחר הרישום הקבלנים יכולים לבצע פרויקטים בהיקף של 412,000 ש"ח (הסכום מעודכן ל-2024, ומשתנה מעט משנה לשנה). בהמשך ניתן גם להעלות את הסיווג וכך להעלות עוד יותר את התקרה (עד למיליוני שקלים).

תועלת משמעותית נוספת היא המיתוג: לקוחות רבים מעדיפים קבלנים רשומים, גם לפרויקטים "קטנים" שכל קבלן שיפוצים יכול לבצע, וזאת מפני שעצם ההיכללות בפנקס מצביעה על אמינות ומקצוענות. כמו כן קבלנים רשומים (בכל הענפים) מורשים להעסיק עובדים פלסטינאים באופן ישיר ולהשתתף במכרזים ממשלתיים.

הדרישות שמציב רשם הקבלנים

אופן רישום קבלן שיפוצים נקבע ע"י רשם הקבלנים שבמשרד הבינוי והשיכון. הקריטריון הראשון הוא ניסיון: על כל קבלן שמבקש להופיע בפנקס ולשדרג את הקריירה להציג הוכחות ל-5 שנות ניסיון לפחות. שימו לב: יש להראות הזמנות עבודה, חוזים וקבלות, ולצרף לכל אלה תצהיר שנחתם בפני עורך דין, כך שרק ניסיון מעשי אמיתי מאפשר את הרישום.

עוד תנאי הכרחי הוא עבר נקי. בפרט דורש רשם הקבלנים כי מי שהורשע בעבירה הקשורה לעיסוק המקצועי ימתין 3 שנים ממועד ריצוי העונש לפני הגשת הבקשה לרישום. גם מי שנמצא בהליך חדלות פירעון לא יכול להיכלל בפנקס.

המרכיב השלישי בדרך להפוך לקבלן רשום הוא מבחן. זהו מבחן מקיף מאוד שכולל 100 שאלות, חלקן בנושאים מקצועיים הקשורים לשיפוצים, אחרות בנושאי בטיחות ויש גם שאלות סביב חוקים ותקנות. כישלון במבחן מחייב המתנה של חצי שנה עד לניסיון הבא, ולכן רצוי מאוד להתכונן אליו היטב.

איך להשלים רישום בפנקס הקבלנים בזמן קצר ככל האפשר?

הליך רישום קבלן לפנקס הקבלנים בענף 131, ענף השיפוצים, מחייב דיוק בהגשת הבקשה, צירוף כל המסמכים הרלוונטיים וכאמור מעבר מבחן מקיף. על-מנת לא לבצע טעויות שיעכבו את השלמת הרישום, מומלץ להיעזר בחברה שזו המומחיות שלה. חברה כזו תבחן קודם כל את ההיתכנות של הרישום עבור כל קבלן, ובמידה והתשובה חיובית, יסייעו לו אנשי מקצוע מנוסים לבצע כל פעולה בדיוק כפי שרשם הקבלנים מצפה, בדרך לשדרוג משמעותי של הקריירה.

אז מה היה לנו בכתבה: