כל מה שמעניין במקום אחד

אמנת מס ישראל ארצות הברית

העולם של היום זה לא מה שהיה פעם – הגלובליזציה מרחיבה את אופקיה, עסקאות ומסחר מתרחשות מכל מקום בעולם ומרחב ניידות גבוה של בני אדם הפכו את העולם לכפר גלובלי אחד קטן המציע ביצוע של מגוון פעולות פיננסיות. בד בבד זה העלה עניין אופני המיסוי השונים. אנשים מבצעים עסקאות ועובדים בעבודות המאפשרות להם ליצור הכנסה והון ממקומות שונים בעולם, לא רק ממלאכתם במקום מגוריהם במדינה מסוימת. הון היום מצטבר בשטחים מדיניים שונים עם כללים שונים בהקשר של מיסוי ואופני מסחר ויש לתת על כך את הדעת.

מדוע חשובה אמנת המס של ישראל-ארצות הברית?

אדם שמקורות הכנסותיו כוללים כמה מקומות, כמו למשל בישראל ובארצות הברית, עלול בטעות לשלם מס הכנסה כפול בשני המקומות, ובכך להפוך את העסק שלו ללא כדאי. עניין זה של תשלומי מס בשתי מדינות שונות עלול ליצור תמריץ שלילי לבעלי עסקים למשוך ידיהם מלסחור בצורה בינלאומית ובכל לפגוע בכלכלה המקומית והעולמית.

כדי להסדיר עניין זה ובכדי לגרום לתמריץ חיובי לבעלי עסקים לפתח את עסקיהם במדינות שונות במקביל, ישנה דרך להימנע מתשלומי חבות מס כפול במקרים של סחר בינלאומי – ולשם כך נוסדה אמנת מס ישראל ארה"ב. אמנת מס זו נעשית בין המדינות, ותכליתה לעגן הסכמה בין המדינות לגבי אופני הקדימות של זכויות המס. למעשה, ארצות הברית היא רק אחת ממדינות איתן ישראל חתומה על אמנות מס, אך היא נחשבת למשמעותית והחשובה ביותר בשל הפוטנציאל הרווחי העצום שיש לארצות הברית להציע לבעלי עסקים ישראליים.

מניעה של מס כפול בשתי המדינות

מטרת אמנת מס ישראל ארה"ב למנוע מצב בו יזם או בעל עסקים משלם כפל מס בשתי המדינות. שיטת המיסוי האמריקאית שונה מזו הישראלית, והיא מחילה חבות מס על הכנסותיהם הזרות של אזרחים אמריקאים אפילו שהם לא גרים בארצות הברית ומעולם לא ביקרו בה.

אזרח ישראלי בעל אזרחות אמריקאית, או אזרח זר שמקור הכנסתו בארה"ב יהיה חייב בדיווח ותשלום מס בגין הכנסותיו המונפקות בישראל. למשל, משקיעי נדל"ן, ניירות או בעלי סניפים הפועלים בשטח ארה"ב.  האמנה עוסקת באופן עקרוני בשיטת המיסוי והחלוקה שלה בין המדינות, ולמעשה קובעת איזו מדינה זוכה להטיל מס תחילה, בנוסף להתייחסות של סעיף הנותן מענה למקרים של כפל מס. על כן, האמנה קובעת שכמעט בכל סוג של הכנסה לא מוטל על האדם כפל מס אלא מס בשיעור הגבוה מבין שתי המדינות בהם הוא פועל.

התנהלות נכונה אל מול רשויות המס עושים דרך מומחים

על מנת שתוכלו אתם כבעלי עסקים, יזמים ואזרחי ישראל המעוניינים לעשות עסקים בארצות הברית, להתנהל בצורה חוקית ולהימנע מתשלומי כפל מס כבדים, כדאי לכם להיעזר במומחים מקצוענים שיסיעו לכם בהבנת ההליכים וההתנהלות הנכונה אל מול רשויות המס האמריקאיות. כאן תוכלו לקבל מידע נוסף בגין הליווי והשירות הניתן בעניין זה.

אז מה היה לנו בכתבה: