כל מה שמעניין במקום אחד

זכויות חולי פיברומיאלגיה – 5 שאלות ותשובות

 

  1. האם ניתן לקבוע נכות רפואית על פיברומיאלגיה?

התשובה לכך חיובית. אחוז הנכות הרפואית נקבע לפי חומרת מחלת הפיברומיאלגיה, וגובהו עשוי להיות בין 10% ל-40%. חולי פיברומיאלגיה הסובלים מתופעות לוואי של המחלה, ולפיכך ניתן לקבוע עבורם יותר מ-40% נכות רפואית, אחוז הנכות הגבוה מבין תופעות לוואי אלה קובע את שיעור הנכות.

עורך הדין אלי לוטן מסביר כי חולי פיברומיאלגיה שנקבעה עבורם דרגת אי כושר בשיעור של 50% לכל הפחות, זכאים לקצבת נכות כללית.

 

  1. מהן הזכויות של חולי פיברומיאלגיה באשר לתשלומים עבור תרופות?

משרד הבריאות מגדיר חולי פיברומיאלגיה שהותאם עבורם טיפול תרופתי קבוע למחלתם כחולים כרוניים. לכן, הם פטורים מתשלום עבור תרופות מסל הבריאות מעבר לסכום מסוים ("תקרה").

בקופת חולים מאוחדת, סך התקרה לחולה היא 1044 ש"ח לרבעון (בחישוב חצי שנתי), בשירותי בריאות כללית – 1035 ש"ח לרבעון, במכבי שירותי בריאות – 990 ש"ח לרבעון, ובקופת חולים לאומית – 1041 ש"ח לרבעון.

לחולי פיברומיאלגיה (ולכל יתר החולים הכרוניים) שהגיעו לגיל פרישה וזכאים לקצבת זקנה לנכה, לקצבת זקנה עם תוספת השלמת הכנסה או לקצבת שאירים עם תוספת השלמת הכנסה, גובה התקרה הוא חצי מגובה התקרה שנקבע עבור יתר החולים הכרוניים. כמו כן, לחולי פיברומיאלגיה שזכאים לקצבת נכות כללית, יש פטור משתלומי השתתפות עצמית בקופות החולים.

  1. למה חולי פיברומיאלגיה שנקבעה עבורם נכות זכאים בפועל?

מעבר לקצבת הנכות הקבועה אשר משולמת לאותם חולי פיברומיאלגיה, זכאים חולים אלה גם לסל הטבות מהמוסד לביטוח לאומי. אם, למשל, נפסקו עבור חולה פיברומיאלגיה 20% לצמיתות, זכאי החולה לקבל סיוע בלימודים מהמוסד לביטוח לאומי או שיקום מקצועי, ובכך הוא יכול להשתלב בשוק העבודה למרות מוגבלותו. כמו כן, אם נפסקו עבור חולה פיברומיאלגיה 40% נכות, הוא זכאי, למשל, להנחה בעמלות בנקים.

 

  1. האם חולי פיברומיאלגיה זכאים גם לסיוע נפשי?

בהחלט. כיום קיימת הבנה שפיברומאילגיה לא גורמת רק לנזקים גופניים, אלא יכולה בהחלט לגרום גם לנזקים נפשיים. חולי פיברומיאלגיה זכאים לטיפול פסיכיאטרי שניתן דרך קופת החולים בהתאם להיטל רבעוני, וכן לטיפול פסיכולוגי שניתן דרך הקופה בהשתתפות עצמית של 58 ש"ח לכל היותר בביקור ראשון, 139 ש"ח לכל היותר בביקור חוזר ו-64 ש"ח לכל היותר כשמדובר בטיפול קבוצתי. כמו כן, חולי פיברומיאלגיה זכאים לטיפול פסיכותרפי שניתן במרפאות קופת החולים ללא תשלום (בהתאם למכסת הטיפולים שהרופא המטפל קבע).

 

  1. מה חולה פיברומיאלגיה שזכויותיו לתרופות וטיפולים נפגעות, יכול ו/או צריך לעשות?

החולה וכן בני משפחתו יכולים לערער על קביעות קופת החולים. אם קופת החולים מסרבת לממן טיפול שלא נכלל בסל הבריאות הממלכתי, הערעור מוגש לוועדת חריגים של קופת החולים, שניתן לפנות אליה גם באמצעות עורך דין או מיופה כוח. אם קופת החולים מסרבת לטיפול במרפאה כלשהי או אפילו לאישור הפנייה לשירות רפואי, על החולה לפנות לנציבות פניות ציבור בקופת החולים המבטחת אותו.

 

 

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

עסק

למה עצמאיים צריכים להעסיק רואה חשבון?

בשנים האחרונות ניתן לראות לא מעט שינויים שהתרחשו בשוק העבודה, ביניהם ההעדפה של עובדים שכירים להפוך לעצמאיים וחופשיים ממעסיקים. בין אם מונעים על ידי הרצון לאוטונומיה רבה יותר, רצון לפיתוח מקצועי או תגובה לשינויים כלכליים – העבודה העצמאית מציעה יתרונות רבים.

קרא עוד »
בית מעוצב

מעצבים מחדש: רעיונות עיצוב לכל חדרי הבית

עיצוב הבית הוא אחד הנושאים המרתקים והחשובים ביותר עבור כל מי שמעוניין ליצור סביבת מגורים נעימה, מזמינה ופונקציונלית. במאמר זה נעניק לכם כמה רעיונות מעניינים לעיצוב המטבח, הסלון, חדר הילדים, חדר ההורים ועוד – המשיכו לקרוא.

קרא עוד »
בישול בבית

בישול ביתי: הכירו מזונות טעימים שהם גם בריאים

החיים המודרניים שלנו מנוהלים לרוב על ידי מרכיבי נוחות בשגרת יומנו, ולכן כך גם אפשרויות האוכל שאנו צורכים מצטמצמות לכדי היצע נגיש ומגוון, אך גם תעשייתי ברובו. בשנים האחרונות נוצרה מודעות הולכת וגוברת לתזונה בריאה ומאוזנת, כשהבישול הביתי מעניק שלל יתרונות תזונתיים נוסף על חוויה קולינרית מיוחדת.

קרא עוד »

שף פרטי לאירועים קטנים שישנה את האירוע שלכם

כשזה מגיע לאירוח אירוע קטן, כל פרט חשוב. אחת הדרכים להרשים את האורחים וליצור חוויה בלתי נשכחת היא על ידי שכירת שף פרטי. שף פרטי יכול לתת מענה לצרכים ולהעדפות הספציפיות שלך, לעצב תפריט מותאם אישית שיגרה את בלוטות הטעם שלך וישאיר רושם מתמשך.

קרא עוד »