כל מה שמעניין במקום אחד

להתענג בתענוגים ברבורים ושלו ודגים

סיר הדגים הוא כמעט סימן ההיכר של כל שולחן שבת יהודי. יש עדות שיאכלו חריימה ויש שיהנו מהחריין על הגפילטע פיש. כשמגיעים לדיני כשרות נראה שהדינים הקשורים לדגים הם הקלים ביותר אך במאמר זה נראה כי גם הדג דורש בדיקה.

"את זה תאכלו מכל אשר במים: כל אשר לו סנפיר וקשקשת" 

כבר בתורה מופיע הכלל הפשוט לזיהוי דג כשר-קשקשים וסנפירים. מגוון הדגים העונים להגדרה זו רבים למשל- בקלה, סלמון, אמנון, קרפיון, טונה, פורל ועוד. 

כל דג עם קשקשים ככלל, יש לו גם סנפירים. לכן כאשר קונים דג, יש לבדוק האם נשארה עליו חתיכת עור. אם ישנה חתיכת עור ניתן לראות האם יש עליה קשקשת וכך לקבוע את כשרותו גם בחוץ לארץ ללא צורך בסימן הכשר מיוחד. חשוב לציין כי הקשקשים המתירים את אכילתו של הדג הם אלו שנמצאים מעל העור ולא מתחתיו. קשקשים צריכים להיות ניתנים לקילוף על מנת להיות מוגדרים כקשקשים. 

דג עם נשירה

ישנם דגים הידועים ככשרים אך בעת הוצאתם מהמים נושרים קשקשיהם, לדוגמא- נסיכת הנילוס. כיוון שזן זה ידוע כדג כשר עם הסימנים הדרושים- סנפיר וקשקשת הוא מותר באכילה. כלומר ידיעת מין הדג באופן ודאי מספיקה לקביעת כשרותו ולא חייב לראות בהכרח בעין את הסנפירים או הקשקשת.

טונה בשימורים

כאשר הדג נמכר בקופסת שימורים, בצורה טחונה או כפרוסות ללא שארית עור יש צורך בשני סימני כשרות – שני אישורים- "חותם בתוך חותם". בחנות דגים או מסעדה המספקת דגים טריים תעודת הכשרות מעידה גם כן על כשרות הדגים.

תולעים בדג

סנפיר וקשקשת הם כללים המתירים את אכילת הדג כולו. אך כמו בפירות וירקות גם בדג עלולים להימצא תולעים, חרקים וטפילים והם כמובן אסורים באכילה. הדבר חמור מאוד כיוון שהאוכל משרץ המים -עובר על ארבעה איסורי תורה . ראוי כמובן לבדוק את הדג כולו ואת נקיותו מהתולעים אך הסברה הקיימת היא שהתולעים נמצאות בעיקר בחלקים מסויימים של הדג -בפה ובזימים ועל כן יש חובה לנקות בעיקר את ראש הדג היטב לפני הבישול. אם ראש הדג לא נוקה לפני הבישול, בדיעבד לחלק מהדעות מותר לאכול את גופו של הדג אך יש להימנע מאכילת הראש. אך מי שמעוניין לאכול את ראש הדג עצמו כפי שנהוג למשל בראש השנה עליו לנקות אותו היטב בזהירות ובדקדקנות לפני הבישול. 

כיום ניתן לרכוש דגים עם כשרות המציינת כי הדג כבר נבדק ונמצא נקי מחשש תולעים.

דגים ללא חשש

ישנם דגים שלגביהם אין חשש לתולעים ועל כן אין צורך בהכשר מיוחד עבורם- נסיכת הנילוס, אמנון או מושט קפואים בשקית ואקום, סטטיק טונה, דג סול הולנדי, פורל , ברבוניה ופילה מרלוזה.

בדג הסלמון התולעים נמצאות בין הקשקשים לעור ועל כן לפני הבישול יש להסיר את העור או את הקשקשים ולשטוף היטב. למידע נוסף על כשרות לחצו כאן

אז מה היה לנו בכתבה: