כל מה שמעניין במקום אחד

קפריסין היא מדינה קטנה במזרח הים התיכון עם אוכלוסייה של 1

משבר הדיור בקפריסין הוא אחד הנושאים המשמעותיים ביותר איתם מתמודדת המדינה כיום.

ישנם מספר גורמים שתורמים לבעיה זו. אחד מהם הוא המחסור בדיור בר השגה עקב עליית מחירים.

הממשלה נקטה כמה צעדים כדי לפתור בעיה זו, אך הם עדיין לא הצליחו. המחירים המשיכו לעלות ואנשים עדיין נאבקים בהוצאות הדיור שלהם.

אנשים רבים גרים בדירות קטנות מאוד והם לא יכולים להרשות לעצמם בית או דירה עם יותר מקום כי זה יקר מדי עבורם.

המחיר הממוצע לדירה בקפריסין הוא 2,000 אירו.

מדובר בעלייה משמעותית מהמחיר הממוצע של 1,500 אירו ב-2010.

ישנן סיבות רבות לעליית המחירים. אחת הסיבות הנפוצות ביותר היא שהייתה זרם עצום של קונים זרים לקפריסין כי הם רואים בה הזדמנות להשקעה.

קפריסין היא מדינה שיש בה נוף יפהפה ותרבות עשירה. זהו יעד תיירותי פופולרי, אך יש לו גם חסרונות. מחירי הדירות בקפריסין גבוהים מאוד, מה שלא מפתיע בהתחשב בפופולריות של המדינה כיעד תיירותי. במאמר זה נסתכל על מחיר הדירות בקפריסין ואיזה גורמים משפיעים על המחירים.

בשנים האחרונות חלו שינויים רבים בשוק הדיור בקפריסין וכן תקנות חדשות בנושא השכרות ורכישות של נכסים. לשינויים הללו הייתה השפעה על כמה אנשים יכולים להרשות לעצמם לשלם עבור בתיהם.

אוכלוסיית קפריסין גדלה בכמעט 15% בעשור האחרון. גידול זה באוכלוסיה הלחיץ את שוק הדיור. כתוצאה מכך, מחירי הדירות עלו בחמש השנים האחרונות בכ-10%. המחיר הממוצע לדירה הוא כיום בסביבות 1,000 דולר למ"ר.

קפריסין היא אחד מיעדי התיירות הפופולריים באירופה ויש לה גם רמת חיים גבוהה. האי ידוע בזכות החופים, ההריסות העתיקות והאקלים שטוף השמש שלו.

עלות השכרת דירה בקפריסין משתנה בהתאם למיקום ולסוג הנכס. לדוגמה, דירות שלושה חדרי שינה עם נוף לים ובריכה פרטית יכולות לעלות עד 2,500 אירו לחודש להשכרה.

מחיר השכירות החודשי הממוצע לדירת שני חדרי שינה באי הוא 1,500 אירו לחודש.

מחיר השכירות החודשי הממוצע לדירת חדר שינה אחד באי הוא 1,000 אירו לחודש.

השנה האחרונה הייתה קשה לכלכלת קפריסין. התמ"ג של המדינה הצטמצם ביותר מ-10% ושיעור האבטלה עלה לרמה חסרת תקדים של 18%. כתוצאה מכך, קפריסאים רבים מצאו את עצמם זקוקים לאפשרויות דיור זולות יותר.

השנה האחרונה הייתה קשה לכלכלת קפריסין. התמ"ג של המדינה הצטמצם ביותר מ-10% ושיעור האבטלה עלה לרמה חסרת תקדים של 18%. כתוצאה מכך, קפריסאים רבים מצאו את עצמם זקוקים לאפשרויות דיור זולות יותר.

דירה בקפריסין היא השקעה מצוינת. אם אתם מחפשים מקום מגורים, תוכלו למצוא דירות בקפריסין במחיר של 100,000 אירו בלבד.

שוק הנכסים הקפריסאי התאושש מהמשבר הפיננסי של 2008. בשנת 2017, המחיר הממוצע למ"ר לדירות בקפריסין היה 2,914 אירו.

מדובר בעלייה חדה לעומת 1,829 אירו למ"ר ב-2008.

שוק הדיור בקפריסין חווה כמה קשיים. בארץ נרשמה ירידה במספר הקונים ועלייה במספר המוכרים. זה נובע מהעובדה שאנשים מנסים לברוח ממיסים גבוהים, מאבטלה וחוסר ודאות פוליטית.

מספר עסקאות המכירה ירד ביותר מ-50% מאז 2012 ואין סימנים לכך שמגמה זו תשתנה בקרוב. גם המחיר למ"ר לדירות יורד וזה אומר שהמחירים ימשיכו לרדת עד שיתייצבו ברמה מסוימת כי לאנשים יש פחות כסף להוציא על דיור.

מחירי הדירות בקפריסין הם מהזולים באיחוד האירופי.

לפי Eurostat, המחיר הממוצע למ"ר של דירה בקפריסין הוא 4,000 יורו. זה פחות מחצי ממה שזה עולה לדירה באירלנד או בשוויץ.

אף על פי כן, קפריסין נאבקת במחסור בדיור. המדינה מתמודדת עם מחסור חמור בדיור מאז הפלישה הטורקית ב-1974, שגרמה לקפריסאים רבים לברוח מבתיהם ולעבור לחו"ל.

לאחר מכן, קפריסין ראתה ירידה מתמדת באוכלוסייה עד 1990 כאשר קצב גידול האוכלוסייה החל לעלות שוב עקב הגירה ממדינות אחרות כמו יוון ומזרח אירופה.

זה הגדיל את הביקוש לדיור והוביל למחירים גבוהים יותר בשל היצע מוגבל שהגיע לשיא של 5,000 אירו למ"ר בסביבות 2006-2008 לפני שירד שוב הודות למאמצים של הממשלה שמטרתם להגדיל את ההיצע באמצעות בניית בתים נוספים וצמצום הבירוקרטיה ליזמים.

מחירי הדירות בקפריסין עלו בשנים האחרונות. עם זאת, עדיין יש מגוון גדול של דירות למכירה בארץ.

המחיר הממוצע לדירה בקפריסין הוא בסביבות 110,000 אירו. המחירים משתנים מאזור לאזור ומעיר לעיר.

בלימסול המחיר הממוצע הוא 145,000 אירו בעוד שהוא 130,000 אירו בניקוסיה.

המדינה חווה פריחה במחירי הנכסים כתוצאה מזרם קונים זרים.

ביולי 2017, המחיר הממוצע לדירת חדר שינה אחד הגיע ל-1,900 אירו למ"ר, עלייה של 300 אירו לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

אז מה היה לנו בכתבה: