כל מה שמעניין במקום אחד

שעלת אצל כלבים

חיות מחמד יכולות לסבול ממגוון מחלות, בדיוק כמו בני אדם. מחלות אלו יכולות להשפיע על חלקים שונים בגופם ויש להן סיבות שונות כולל גנטיקה, זיהומים, גורמים סביבתיים וגיל. בין המחלות השונות שעשויות להשפיע על בעלי חיים היא מחלת השעלת, כאשר ניתן לראות בעיקר שעלת אצל כלבים.

 

מהי מחלת השעלת ואיך היא משפיעה על כלבים?

שעלת, הידועה גם בשם Whooping Cough, היא מחלה נשימתית חיידקית מדבקת ביותר הפוגעת בעיקר בבני אדם. מחלה זו נגרמת על ידי החיידק Bordetella pertussis. יש סוגים שונים של מחלות שפוגעות בבני אדם אך אינן משפיעות על בעלי חיים, כמו מחלת השעלת שאיננה משפיעה על רוב החיות.

כלבים, לעומת זאת, יכולים להידבק במחלה שנשמעת דומה הנקראת שעלת המכלאות והיא מחלה זיהומית אצל כלבים. מחלת השעלת אצל כלבים נגרמת משילוב של וירוסים וחיידקים, כאשר החיידק Bordetella bronchiseptica הוא הגורם הנפוץ לכך. ישנם נגיפים שונים שעשויים לחולל בכלבים את המחלה כמו נגיף הפארא-אינפלואנזה של הכלבים או נגיף האדנו-וירוס אצל כלבים.

 

מהם הסימפטומים של שעלת אצל כלבים?

אחד מהתסמינים השכיחים ביותר בשעלת אצל כלבים הוא שיעול מתמשך, יבש וחזק, שיכול להישמע די ייחודי כאשר נראה כאילו הכלב החולה מנסה לכחכח בגרונו. בנוסף לכך, שעלת המכלאות יכולה להופיע גם עם תסמינים אחרים, וחומרת המחלה יכולה להשתנות. התסמינים הנפוצים של שעלת אצל כלבים כוללים הין השאר התעטשות, הפרשות מרובות מהאף, עייפות, עיניים דומעות ואפילו חום קל.

 

האם המחלה מסוכנת עבור כלבים?

למרות שקולות השיעול שהכלב החולה במחלה עשויות להישמע מעט מלחיצות, חשוב לדעת כי זהו מצב שאיננו מסכן חיים ולרוב הוא חולף כעבור מספר שבועות גם ללא טיפול. יחד עם זאת, אם הכלב מפתח תסמינים חמורים כמו חום גבוה, קשיי נשימה או שיעול שמחמיר, או שיש לכלב החולה בעיות בריאותיות אחרות וגילו צעיר מאוד או מבוגר – מומלץ לפנות לטיפול וטרינרי בהקדם.

יש לציין שבמקרים מסוימים שעלת אצל כלבים יכול להתקדם לזיהום חמור יותר שמתפתח בדרכי הנשימה, ולכן ייתכן שיהיה צורך בטיפול רפואי מתאים כדי למנוע את ההחמרה.

 

חתולים גם יכולים להידבק מהנגיף?

כיוון שמחלות בדרכי הנשימה הינן נפוצות הן עבור בני אדם והן עבור בעלי חיים, גם בעלי חתולים מדווחים על סימפטומים הזהים לשעלת המכלאות שיש לכלבים. חתולים בדרך כלל לא נדבקים במחלה הזו, אך גם הם יכולים לפתח זיהומים שונים במערכת הנשימה כמו הרפס חתולים הגורם לעיטושים, גודש באף, חום וירידה בתיאבון.

 

מהו הטיפול המומלץ עבור כלבים?

במקרה ועולה החשד כי הכלב סובל משעלת המכלאות, או שהוא מראה אחד מהתסמינים שצוינו קודם, מומלץ לפנות לווטרינר לצורך אבחון מקצועי והמלצת מתאימה לטיפול. לרוב הווטרינר ימליץ על מנוחה או תרופות מדכאות שיעול, ובמקרים מסוימים גם מתן מרשם לאנטיביוטיקה לצורך טיפול חיידקי ותומך כדי לשמור על נוחותו של הכלב ולמנוע סיבוכים.

אז מה היה לנו בכתבה: